ZÍSKANÉ SANITNÉ VOZIDLÁ BUDE MOŽNÉ POUŽIŤ AJ AKO MOBILNÉ ODBEROVÉ JEDNOTKY. RIADITEĽ SČK VO SVIDNÍKU S. SAKALIK...

Dobrých pätnásť rokov bolo snom riaditeľa Slovenského červeného kríža (SČK) vo Svidníku mať sanitné vozidlo s tým, že by prioritne slúžilo na prezentáciu záchranárstva a činnosti záchranárov hlavne pre deti v materských školách.

„Takýmto spôsobom som chcel ukazovať deťom prácu záchranárov. V druhom rade to bola účasť sanitných vozidiel na rôznych zdravotných dozoroch. Ďalej by sa sanitné vozidlo mohlo využívať pri veľkých prírodných katastrofách, ktoré by sa udiali v našom okrese i na Slovensku. Sanitné vozidlo by bolo k dispozícii aj profesionálom, ktorí vykonávajú záchranné práce pri povodniach a požiaroch a pri rôznych iných katastrofách a situáciách,“ vysvetlil riaditeľ SČK S. Sakalík.

Dodal, že keď pred štyrmi rokmi nastúpil na pozíciu riaditeľa SČK vo Svidníku, jedným z jeho cieľov bolo získať práve takéto vozidlo. „Teraz sa to podarilo. Naozaj som tie štyri roky intenzívne pátral a hľadal. Vždy som našiel len vozidlo, ktoré bolo finančne náročné zvládnuť, preto som sa obracal na každého, kto mal s tým nejaké dočinenia,“ povedal.

NEÚNAVNÝ BOJ O SANITNÉ VOZIDLO

Počas rokovaní s prednostom Okresného úradu Stropkov Petrom Harvanom o otvorení mobilného odberového miesta na PCR testy v susednom Stropkove, hovoril S. Sakalik aj o potrebe sanitného vozidla pre SČK Svidník. „Tu istú požiadavku som predostrel aj generálnej sekretárke SČK v Bratislave, ktorá mi ešte niekedy v septembri minulého roka poslala kontakt na Záchrannú zdravotnú službu v Bratislave. Dozvedel som sa, že nejaké sanitné vozidlá vyraďujú a majú aj ďalší prebytočný majetok. Následne som volal Záchrannú službu v Bratislave. Nebolo to jednoduché, volal som jej prakticky každý týždeň. Vždy mi bolo povedané, že je potrebné počkať, pretože ešte nevedia akým spôsobom to budú vyradzovať. Musel som čakať. S príchodom druhej vlny pandémie som už na to nemal čas,“ priblížil a pokračoval:

„Začiatkom januára mi prednosta P. Harvan zavolal a dal mi telefónne číslo na riaditeľa Zdravotnej záchrannej služby Bratislava, aby som ho hneď kontaktoval, že sanitné vozidlá sú voľné. Zavolal som mu a zaujímal som sa o cenu a podmienky. Keď mi oznámil, že za jedno euro, znelo to neuveriteľne. Utorok (12.1.) som teda cestoval do Bratislavy, aby som priviezol dve sanitné vozidlá. V Bratislave nás okrem vozidiel čakala pripravená zmluva, v ktorej bolo uvedené, že Zdravotná záchranná služba Bratislava nám tieto sanitné vozidlá prepožičiava do 15. marca 2021. Následne budú hľadať spôsob, aby bola vytvorená darovacia zmluva medzi Záchrannou službou Bratislava a Slovenským červeným krížom vo Svidníku. Máme teda konečne dve sanitné vozidlá, ktoré slúžia okresu Stropkov a Svidník.“

SPOLUPRÁCA OKRESOV JE NEVYHNUTNÁ, NIE JE ČAS NA RIVALITU

Prednosta Peter Harvan: „Slovenský červený kríž vo Svidníku pod vedením S. Sakalika je už od začiatku druhej vlny pandémie koronavírusu prizývaný do bezpečnostnej rady okresu Stropkov a úzko spolupracujeme so SČK Svidník, čo je vidieť hlavne pri fungovaní mobilných odberových miest. Aj z môjho pohľadu vznikla potreba mať tiež mobilnú odberovú jednotku na kolesách, ktorá sa vie presúvať z obce do obce podľa potreby.“

P. Harvan preto vstúpil do rokovania s ministrom zdravotníctva M. Krajčím, ktorý požiadavkám prednostu vyhovel. „Po trojdňových rokovaniach sme dospeli k tomu, že sme dostali cez okres a cez bezpečnostnú radu okresu pre Slovenský červený kríž tieto dve sanitky. Zatiaľ boli tieto sanitné vozidlá poskytnuté na vypožičanie po dobu dvoch mesiacov, od marca budú pridelené Slovenskému červenému krížu vo Svidníku za jedno euro jedno vozidlo. Myslel som aj na okres Svidník, pretože riaditeľ SČK Svidník potvrdil, že ani okres Svidník nedisponuje sanitným vozidlom.

Žiadal som teda ministra sanitné vozidlo aj pre okres Svidník aj pre okres Stropkov. Minister M. Krajčí a bratislavská nemocnica nám vyšli v ústrety. Teším sa a som úprimne rád, že to, čo sa pred rokmi nedalo, sa teraz predsa len uskutočniť podarilo. Je to dobrý signál pre naše okresy,“ priblížil P. Harvan, ktorý na ministerstve argumentoval tým, že hlavne v okrese Stropkov je biedna dostupnosť k zdravotnej starostlivosti a aj cestovanie je dosť zložité.

„Sanitné vozidlá boli mojou iniciatívou, no komunikoval som aj s prednostom OÚ vo Svidníku a o výsledkoch rokovaní som ho informoval. Prednosta M. Iľkanin zase pomáha v iných oblastiach. Týmto spôsobom dávame signál občanom z oboch okresov, že nie je tu priestor na konkurenciu a rivalitu, ale na spoločné postupy pri hľadaní dobra pre oba okresy,“ zdôraznil P. Harvan.

OBA OKRESY MAJÚ TEDA K DISPOZÍCII AJ MOBILNÚ ODBEROVÚ JEDNOTKU

Riaditeľ SČK S. Sakalík sa v tejto oblasti pohybuje už dlhší čas, jednotlivé sanitné vozidlá dobre pozná. „Všetci mi vraveli, že to budú staré vozidlá, do ktorých budeme musieť investovať veľa peňazí. Mojim argumentom pritom bolo, že z dvoch áut sa predsa dá urobiť jedno dobré. Keď som otvoril prvé auto, videl som najazdených 540 tisíc kilometrov. Povedal som si, že je to už dosť veľa. Bol som zvedavý, koľko bude mať najazdených druhé vozidlo. Bol som milo prekvapený, pretože to druhé má najazdených len 240 tisíc kilometrov.

Bolo mi povedané, že takéto autá dokážu najazdiť aj milión kilometrov bez nutných a závažných investícií,“ prezradil. Prezradil tiež, že jeho zámerom pri otváraní mobilného odberového miesta v Stropkove bolo zriadiť aj mobilnú odberovú jednotku (na kolesách). „Nemal som na to vyhovujúce vozidlo. Tým, že teraz už vyhovujúce sanitné vozidlá máme, vieme zabezpečiť aj tieto mobilné odberové jednotky. To bolo mojim cieľom už v októbri, aby sme mohli chodiť ako výjazdová jednotka do dedín, kde je obmedzené cestovné spojenie hlavne u starších osôb. Na sanitnom vozidle by prišiel celý tím, po dohode so samosprávou by sa urobili testy a ľudia by sa hneď dozvedeli výsledky. Nemuseli by pritom cestovať do Stropkova v hromadných dopravných prostriedkoch a riskovať šírenie nákazy,“ povedal S. Sakalik.

SANITNÉ VOZIDLÁ NÁPOMOCNÉ AJ PRI CELOPLOŠNOM TESTOVANÍ

V súvislosti s témou opätovného celoplošného testovania prebehlo minulý utorok na pôde Okresného úradu v Stropkove zasadnutie bezpečnostnej rady, kde jedným z bodov programu bolo práve celoplošné testovanie. „Navrhol som spôsob, ako by sme sanitné vozidlá vedeli využiť a zatiaľ poviem len to, že všetky jednania stále prebiehajú a nateraz nevieme ako to všetko bude. Sme však pripravení. Do menších dedín by boli nasedené práve tieto mobilné odberové jednotky – sanitné vozidlá s tým, že by bol určený presný čas odberu,“ povedal Sakalik s tým, že z minulých kôl celoplošných testovaní vieme, že odberný tím bol v niektorých obciach zbytočne celý jeden alebo dokonca až dva dni. „Teraz by sme to vedeli urobiť úplne jednoducho a krátko za nejaké dve až tri hodiny a presunúť sa do ďalšej dediny,“ dodal a poukázal pritom na to, že v uplynulých kolách celoplošného testovania bolo potrebných okolo 40 zdravotníkov, s mobilnými odberovými jednotkami ich bude potrebných niečo do 20, čo je o polovicu menej. Je to neskutočná úspora ľudskej sily, ale aj finančných prostriedkov jednotlivých obcí.

„Podľa najnovších usmernení v jednom odberovom tíme postačuje jeden zdravotník a traja nezdravotníci. Po skúsenostiach, ktoré máme z našich mobilných odberových miest, naozaj postačuje jeden. V jednom mobilnom odberovom tíme bude potrebný jeden vyškolený zdravotník, jeden administratívny pracovník, jeden pomocník a jeden šofér,“ spresnil Sakalik.

REAKCIE OKOLIA SÚ POZITÍVNE

Sanitné vozidlá SČK Svidník sú vybavené len polohovateľnými a vysúvateľnými nosidlami, kreslami a miestom pre vodiča a spolujazdca. „Ďalej máme vlastný defibrilátor, ktorý bude umiestnený vo vozidle. Už teraz som vyvinul kroky na to, aby sme to sanitné vozidlo vybavili ako takú menšiu rýchlu zdravotnú pomoc, aby to nebolo vozidlo len pre vizuál, ale aby bolo aj prakticky využiteľné kdekoľvek, kde si to situácia a okolnosti budú vyžadovať,“ uviedol.

Dodal, že mnohí získanie sanitných vozidiel pre SČK Svidník berú veľmi pozitívne: „Vnímajú, že naozaj robíme všetko, čo sa len dá. Mám aj ďalší sen. Keď príde správny čas, určite poviem viac. Som veľmi rád a verím, že v lete tu už korona nebude. V hlave mám jednu veľkú mega akciu v Stropkove Pod vlekom. Bude to novinka, nebude to však Prvá pomoc rozprávkou, aj keď aj toto podujatie určite zorganizujeme, ak to pandemická situácia dovolí,“ uzavrel červenokrižiak S. Sakalik.

-fec-

Foto: S. Sakalik


Autor: redakcia

Tento članok bol vytačený z portálu Týždenníka Dukla, Centrálna 812/11, 089 01 Svidník, tel/fax: +421 54 7881741, mob 24hod: +421 911 665 600, redakcia@e-dukla.sk, www.e-dukla.sk