Na bicykli cez región Nový Sonč. Pozri sa, kam sa môžeš dostať na dvoch kolesách.

 Prázdniny sú v plnom prúde, odporúčame využiť tento čas na návštevu tých najatraktívnejších miest, ktoré región Nový Sonč ponúka. Milovníci cykloturistiky to zvládnu aj na bicykli. Je veľa cyklotrás, vďaka čomu si každý ľahko nájde trasu prispôsobenú jeho potrebám a schopnostiam. Bez ohľadu na to, ktorú cyklotrasu si vyberiete, budete mať nezabudnuteľné výhľady a aktívny oddych na čerstvom vzduchu.

Cyklotrasy, ktoré sa nachádzajú v Malopoľskom vojvodstve, sú súčasťou trasy EuroVelo 11 čiže "Trasy východnou Európou", ktorá je tisíc kilometrov dlhá. Trasa vedie cez niekoľko krajín, a cyklisti ju volajú „Beštiou Východu“. Je navrhnutá tak, aby tvorila sieť pokrývajúcu celé Malopoľské vojvodstvo. Vďaka nej sa cyklisti dostanú do najväčších miest nášho regiónu a pritom budú môcť obdivovať malebnú krajinu, cez ktorú tieto cestičky prechádzajú. Cyklotrasa EuroVelo 11 vedie cez Slovensko, prechádza cez Piwnicznu do Starého Sonča, potom cez Zabrzeż, Mszanu Dolnu, Kasinu Wielku, Wieliczku a Krakov.

Na cyklotrasu na Slovensko si nezabudnite vziať prilbu a reflexnú vestu, keďže sú povinnou výbavou každého cyklistu na slovenskej strane. 

Každý, kto má záujem o návštevu neďalekých kúpeľov, by si mal vybrať trasu AquaVelo ktorá sa tiahne pozdĺž Popradu. 94 kilometrov trasy vedie od poľsko-slovenskej hranice v Muszynke cez Piwnicznu do Szczawnice. Celá táto trasa je odporúčaná pre pokročilých cyklistov, keďže sa druh povrchu často mení. Pre začiatočníkov sa odporúča len časť trasy medzi korzom v Krynici-Zdrój a poľsko-slovenskou hranicou.

Ak sa chcete bicyklovať s deťmi, odporúčame zvoliť nenáročnú a pokojnú trasu VeloDunajec, a konkrétne odsek Łącko – Nový Sonč. Na trase okrem krásnej krajiny sú odpočívadlá pre cyklistov, kde si každý bude môcť oddýchnuť alebo aj grilovať. Trasou VeloDunajec sa dostaneme aj k rybníkom v Starom Sonči.

 

Nechýbajú tu ani horské cyklotrasy, tieto však vyžadujú veľkú fyzickú zdatnosť. Jednou z nich je trasa, ktorá vedie z Gabonia na Przehybu, kde si okrem obdivovania prírody môžeme oddýchnuť v horskej chate PTTK.

Ďalšou rovnako náročnou trasou je cesta vedúca na horu Jaworze v Ptaszkowej. Na miesto sa dostaneme na bicykli trasou z Nového Sonča smerom ku Kamionke Wielkej, Królowej Polskej, a následne odbočujúc doľava k Ptaszkowej, kde nás po sérii stúpajúcich zákrut a ceste vedúcej cez les čaká vyhliadková plošina, z ktorej môžeme obdivovať okolitú krajinu. 

Na bicykli sa dostaneme nielen do hôr ale aj k Rożnowskemu Jazeru. Môžeme sa tam dostať začínajúc cestu na hlavnom námestí v Novom Sonči a potom idúc po povodňovej hrádzi smerom na Marcinkowice. Ďalej trasa vedie do Tęgoborzy až k Tabaszowej, ktorá sa nachádza pri jazere. Cyklisti, ktorí sú milovníkmi histórie, môžu navštíviť aj dva zámky nachádzajúce sa pri Rożnowskom Jazere, z ktorých jeden patrí rytierovi Závišovi Čiernemu. (Klaudia Hawryłko) Fot. UMWM

 

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

 

Projekt je financovaný vládami Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenskej republiky prostredníctvom grantu Medzinárodného vyšehradského fondu. Cieľom fondu je propagácia nápadov udržateľnej regionálnej spolupráce v Strednej Európe.


Autor: red

Tento članok bol vytačený z portálu Týždenníka Dukla, Centrálna 812/11, 089 01 Svidník, tel/fax: +421 54 7881741, mob 24hod: +421 911 665 600, redakcia@e-dukla.sk, www.e-dukla.sk