Oddych v lese: krajinné parky a prírodné rezervácie v regióne Nový Sonč

 

 

Národné parky v regióne:

Gorczańský národný park
Rozloha parku pokrýva väčšinu (viac ako 77 percent) okresu Limanowa. Zahŕňa územie piatich obcí: Niedźwiedź, Kamienicu, Mszanu Dolnu, Ochotnicu Dolnu a Nowy Targ.

- Park bol založený v roku 1981 a v jeho hraniciach sa nachádzajú dva hlavné hrebene, ktoré sa tiahnu od Turbacza (1310 m n. m., samotný vrchol je mimo parku) smerom k vrcholu Gorc (1228 m n. m.) a smerom k vrcholu Kudłoń (1276 m n. m.). Najvyšším bodom parku je Jaworzyna Kamienicka (1288 m n. m.) – prečítame v informačnej brožúre Malopoľskej turistickej informácie.

- Nie príliš vysoké hory sú veľmi atraktívne, keď ide o prehliadku krajinných pamiatok a početné chodníky a trasy sú také rozmanité, že si tu každý nájde niečo práve pre seba. Táto lokalita bola zaradená do siete Natura 2000, keďže sa tu vyskytujú vzácne v Európe vtáky: hlucháň, ďateľ bielochrbtý, kuvičok vrabčí a sova dlhochvostá. (…) Žijú tu veľké dravce, ako sú vlky a rysy, a početné druhy kopytníkov. Na starých stromoch sa často hniezdia vtáky, medzi nimi aj také vzácne ako výr skalný alebo tetrov hlucháň, a kvetnaté lúky sa ozývajú bzukotom hmyzu. Symbolom parku je salamandra škvrnitá, ktorú tu môžeme často stretnúť – uvádzajú autori.

 

- Zvláštnosťou pohoria Gorce sú však čistinky – výsledok pastierskych tradícií v regióne, ktoré siahajú až do 15. storočia. Tvoria malebné, rozľahlé lúky medzi lesnými komplexmi, čo zaručuje nádherné výhľady. Niekedy sa ukladajú pravidelnými pásmi, vďaka čomu sú chodníky pozdĺž nich veľmi atraktívne. Po bývalom pasení oviec zostali na niektorých pasienkoch salaše, ktoré dnes dodávajú týmto oblastiam výnimočné čaro. Niektoré z najcennejších boli zrekonštruované, napríklad na čistinkách Mostownica, Jonkówki a Wzorowa. Na území parku sú aj skalné výbežky a zosuvy pôdy. Väčšinu z nich uvidíte na severe, idúc chodníkom čiernej značky z Lubomierza – naznačujú autori brožúry.

Vstup na vybrané trasy Gorczańského národného parku je spoplatnený. Základný denný lístok stojí 5 zlotých a zľavnený 2,50. Na západ od sondeckého regiónu sa nachádza Tatranský národný park (s najvyšším vrchom Poľska) a Pieninský národný park v susednom okrese Nový Targ.

Krajinné parky (text: malopolska.pl) :

 

Popradzký krajinný park 

Park bol založený v roku 1987 a pokrýva oblasť Sondeckých Beskýd: pohoria Radziejowa a Jaworzyna Krynicka rozdelené dolinou Poprad a menšie pohorie Kraczonik, ktoré sa nachádza trochu ďalšie. Táto oblasť je bohatá na minerálne vody a preto je dobre rozvinutá.

Početné kúpele, napr. Krynica-Zdrój, Muszyna, Piwniczna-Zdrój alebo Szczawnica, sú ďalšou atrakciou regiónu. Tieto strediská sú tiež výborným východiskovým bodom pre výlety do hôr, ktoré sú zdobené početnými riečnymi roklinami a mimoriadne malebné.

 

SS

Najvyšší vrch Sondeckých Beskýd – Radziejowa – má 1262 m n. m., avšak väčšina vrchov pohoria nepresahuje výšku 1200 m n. m. Hornatá krajina je z veľkej časti pokrytá lesmi, ktoré sú pozostatkom pôvodného Karpatského pralesa. Vysoko v horách nezabudnuteľné výhľady ponúka vyhliadková veža na Radziejowej a túra na Hału Łabowskú a Jaworzynu Krynickú.

Okolie Nového Sonča je tiež mimoriadne zaujímavým kultúrnym regiónom s množstvom zachovaných lemkovských kostolov, napr. v Andrzejówke, Łosiach a Powroźniku (ten posledný je zapísaný v zozname svetového dedičstva UNESCO) a pamiatkami drevenej architektúry (napr. Včelárske múzeum v Stróżoch).

Prírodné rezervácie:

V Sondeckých Beskydách sa nachádza 14 prírodných rezervácií, z toho 12 sú rezerváciami lesnými. Na pohorí Radziejowa sú okrem iného rezervácie: Baniska (trasa: Rytro – Przehyba, Rogasiowy Szlak) a Pusta Wielka (Łącko – Dzwonkówka).

 

SS

Na pohorí Jaworzyna môžete navštíviť rezerváciu Barnowiec (červená značka Łabowska Hala – Pisana Hala – Rytro GSB, alebo žltá značka Frycowa – Hala Pisana). Do neďalekej rezervácie Uhryń zavedie chodník Runek – Łabowska Hala. Tam nájdeme aj prírodnú rezerváciu Łabowiec. Na výber máme dva chodníky: červenej značky Runek – Łabowska Hala, alebo modrej: Hala Łabowska – Łabowa.

V okolí Muszyny si môžete pozrieť lesnú rezerváciu Las Lipowy Obrożyska alebo prírodnú rezerváciu Hajnik. Neďaleko Muszynky sa nachádza prírodná rezervácia Okopy Konfederatów Barskich.

(Zdroj: malopolska.pl, spracovala s.siwulska@sadeczanin.info, fot. SS, Adam Brzoza/turystyka.ochotnica.pl, Daniel Fleszer/UG Ochotnica Dolna, Marek Ryglewicz)

 

   The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

 

Projekt je financovaný vládami Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenskej republiky prostredníctvom grantu Medzinárodného vyšehradského fondu. Cieľom fondu je propagácia nápadov udržateľnej regionálnej spolupráce v Strednej Európe.   

 

Autor: red

Tento članok bol vytačený z portálu Týždenníka Dukla, Centrálna 812/11, 089 01 Svidník, tel/fax: +421 54 7881741, mob 24hod: +421 911 665 600, redakcia@e-dukla.sk, www.e-dukla.sk