Výrub pri Turanoch nad Ondavou prebehol bez povolenia

 Živnostníkovi hrozí pokuta za vyše 33-tisíc eur

Výrub zhruba 23-tisíc stromov na ploche 32 hektárov pri Turanoch nad Ondavou sa podľa Inšpekcie životného prostredia (IŽP) Košice uskutočnil bez potrebného súhlasu. Vyplýva to z nedávno ukončenej kontroly. Vinníkovi hrozí pokuta až do výšky 33 193 eur.

Na Slovenskú inšpekciu životného prostredia - IŽP v Košiciach bol v marci podaný podnet vo veci výrubu brehového porastu pri Turanoch nad Ondavou a Lomnom v ústí vodnej nádrže Veľká Domaša. Podľa podávateľa podnetu bolo vyrúbanie stromov v rozpore so záujmami ochrany prírody.

Inšpektori IŽP pri nej zistili, že na miesto došlo k rozsiahlemu výrubu 22 700 porastov vŕby, topoľa a jelše. „Výrub na základe riadne uzavretej zmluvy o spolupráci so Slovenským vodohospodárskym podnikom (SVP) vykonal živnostník Martin K. Ten bol teda v tomto prípade, podľa zákona o ochrane prírody a krajiny kontrolovanou osobou,“ informoval hovorca Slovenskej inšpekcie životného prostredia SIŽP Michal Štefánek. Inšpektori v rámci prešetrovania podnetu zistili, že SVP ako správca vodných tokov oznámil Obvodnému úradu životného prostredia (OÚŽP) v Stropkove, tento výrub drevín a zároveň i to, že výrub bude vykonávať v spolupráci s dodávateľskou firmou.

Zďaleka nie bezvýznamné na tomto výrube je podľa Štefánka, že územie, na ktorom sa uskutočnil, je súčasťou významného prvku územného systému ekologickej stability. „Ide o nadregionálny biokoridor Ondava - Ladomírka, ktorý tvoria brehové porasty, zvyšky lužných podhorských lesov a aluviálne lúky. Bez zásahu bolo vyše 35 rokov. Vodná nádrž Domaša bola zaradená medzi regionálne významné mokrade. Jej severná časť bola zaradená do zoznamu území na vyhlásenie územnej ochrany. Územie je súčasťou paneurópskej migračnej trasy vtákov a riečneho ekologického koridoru,“ priblížil Štefánek

Napriek významu územia Veľkej Domaše OÚŽP Stropkov nevyužil ustanovenie zákona o ochrane prírody a krajiny a neurčil podrobnejšie podmienky uskutočnenia výrubu, resp. výrub nepozastavil, neobmedzil alebo nezakázal. Prednosta OÚŽP Stropkov Michal Malina sa nám k zisteniam kontroly IŽP vyjadriť nevedel. „V súčasnosti nemáme k danej veci písomné stanovisko IŽP. Pre nás to bude poučenie do budúcnosti, pretože všetky zistenia porušenia zákona bude IŽP riešiť zrejme v rámci ďalšieho správneho, respektíve priestupkového konania,“ skonštatoval M. Malina.

Kontrolovaná osoba, vyššie spomínaný živnostník, ktorý vykonal výrub drevín v dobrej viere, že SVP si splnil oznamovaciu povinnosť, mal podľa zákona o ochrane prírody a krajiny OÚŽP Stropkov požiadať o vydanie súhlasu na výrub drevín. To však neurobil, čím podľa záveru kontroly IŽP porušil zákon.

Ak chce iný subjekt vykonávať výrub drevín namiesto správcu vodného toku, potrebuje na to súhlas orgánu ochrany prírody ako aj orgánu štátnej vodnej správy, teda príslušného OÚŽP. Kontrolovaná osoba však takýto súhlas nepredložila. Inšpektorát jej teda môže v správnom konaní za toto protiprávne konanie uložiť pokutu do výšky 33 193 eur,“ povedal Štefánek.

Kontrolovaný živnostník uskutočnil výrub drevín v katastrálnom území v Turanoch nad Ondavou. Výrub v katastrálnych územiach Lomné, Bžany a Valkov vykonával iný subjekt, firma zo Svidníka. Táto kontrola sa podľa vyjadrenia IŽP zatiaľ neskončila.

Autor: Vladimír Ilečko
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.