Športový región Nový Sonč: sprievodca našimi tímami a športovými zariadeniami

 Najznámejší klub v Poľsku z nášho regiónu je, samozrejme, Sandecia. Jej hráči hrajú vo Fortuna I. lige a nie tak dávno predsa hrali v Extraklase. V minulosti v družstve hralo veľa známych futbalistov, napr. Dawid Janczyk, Maciej Korzym alebo súčasný prezident klubu Arkadiusz Aleksander.

Okrem seniorského družstva v klube je aj akadémia, v ktorej sa školia mladí futbaloví adepti. Veľa hráčov, ktorí ju absolvujú, potom úspešne hrajú v prvom tíme. Príkladom môžu byť Kamil Ogorzały a Jan Kuźma. Bývalých žiakov je viac, lebo v Sandecii hrajú okrem iného aj Adrian Basta, Adrian Danek alebo Dawid Szufryn.

Futbalových klubov je oveľa viac, avšak hrajú na nižšej úrovni. V obvodnej triede (šiesta úroveň hry) hrá Helena, Biegoniczanka a Dunajec, v triede A (siedma úroveň) Jedność a Chruślice, Zawada a Galicja hrajú v triede B („ôsma liga”). Futbalisti týchto družstiev to sú najmä nadšenci, pre ktorých je futbal koníčkom. Ženské sekcie sú v Starówke (III. liga žien) a Dunajci (V. liga)

Nemali by sme zabúdavať ani na iné disciplíny. Veľmi dobre sa darí volejbalistom z Dunajca, ktorí obsadzujú vysoké miesta na národných turnajoch. Vysokú úroveň prezentujú aj volejbalistky Sandecie. V basketbale majú úspechy hráčky UKS Żak, v hádzanej – Dwójky. V rugby sa špecializujú „Biało-czarni” a v lyžiarstve Jedność.

 

Veľmi veľké úspechy majú aj kanoisti tímu Start, ktorí víťazia na národných a medzinárodných turnajoch. Jeho reprezentantmi sú tohtoroční olympijskí športovci – Klaudia Zwolińska a Maciej Hedwig.

V športových kruhoch sa často hovorí, že Nový Sonč je mestom bojových umení. Bezpochybne nie je toto tvrdenie prehnané. Klubov tohto druhu je veľmi veľa. Veľmi úspešní sú boxeri UKS Evan, kde športovkyne Marlena Stefańska a Gabriela Migda sú neprekonateľné vo svojich kategóriách.

Nesmieme zabudnúť ani na Halny (Łukasz Pławecki je skutočným majstrom vo svojej disciplíne), Golden Teamie (Kacper Salabura a Daniel Bociański sú tiež výborní športovci) alebo Fight House (klub Rafała Dudka). Pôsobí tu aj „Nowosądecki Klub Sportowy Karate Kyokushin“.

 

V Novom Sonči je veľa miest, kde sa dá športovať. Okrem objektu Sandecie na Kilińskiego Ulici, svoje štadióny majú aj Biegoniczanka a Helena. K Mestskému športovému a rekreačnému stredisku patria ihriská v Piątkowej (vedľa galícijského mestečka) a Zawade.

Sú tiež veľké športové haly na uliciach Nadbrzeżna – vedľa kúpaliska a Na Rurach. Stredisko s úplným športovým vybavením má aj Štátna vyššia odborná škola.

Početné športové kluby máme aj v iných obciach v regióne. Vo štvrtej lige vo futbale hrá Poprad Muszyna (s mnohými známymi futbalistami, napr. Maciejom Korzymom a Grzegorzom Baranom), Limanovia Limanowa, Glinik Gorlice, Skalnik Kamionka Wielka a Sokół Słopnice. Všetkým družstvám sa darí veľmi dobre – obsadzujú popredné miesta v tabuľke.

Nesmieme zabudnúť ani na Kolejarz Stróże, ktorý ešte v roku 2014 hral v prvej lige. Momentálne sa družstvo snaží prestavať a darí sa mu celkom dobre. V krátkom čase postúpilo z triedy A (siedma liga), do IV. ligy.

V našom regióne bohatú tradíciu má aj volejbal. Muszynianka dlhé roky hrala v najvyššej lige a na šampionáte Poľska získala množstvo medailí. Mala možnosť prezentovať sa aj na medzinárodnej scéne. Bohužiaľ, pre nedostatok peňazí musela rezignovať. V Gorliciach sa dobre darí aj volejbalistkám z Ekstrim Gorlice a volejbalistom GKPS Gorlice. V Limanowej zasa je plavecký klub Limanowa-swim a Ragnarok Fight Club.

Na území okresov: limanowského, gorlického a Nový Sonč sú viaceré haly, kde sa môžu konať športové zápasy. Nachádzajú sa okrem iného v Korzennej, Rytrze, Łącku a v Świniarsku. Veľkými objektmi sú aj štadióny Limanovie (pojme takmer tisíc ľudí) a Glinika, na ktorom môže pozerať zápasy až 800 divákov. (m.pogwizd@sadeczanin.info, fot.: STS Sandecja, Adrian Maraś/ Sandecja Nowy Sącz, DS)

 

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

 

Projekt je financovaný vládami Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenskej republiky prostredníctvom grantu Medzinárodného vyšehradského fondu. Cieľom fondu je propagácia nápadov udržateľnej regionálnej spolupráce v Strednej Európe.

 
Autor: dukla
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.