Sondeckí ľudoví umelci a ich diela. Prehľad ľudového umenia

 Jedným z už zosnulých sondeckých ľudových umelcov je sochár Bolesław Gieniec z Mystkowa. Zomrel v roku 2013 vo veku 91 rokov. Umelec tesal do kameňa a jedným z jeho diel je kamenný smerovník, ktorý sa nachádza na rázcestí Mszalnice a Mystkowa. Socha zobrazuje kráľa Władysława Łokietka, ktorý založil Mystków.

 

Iným známym sochárom je Kazimierz Basta ze Stadieł v obci Podegrodzie. Umelec začal vytvárať sochy ako 17-ročný. Profesionálne sa venuje zámočníctvu. Vyrezáva najmä z lipového, topoľového a brezového dreva. Začínal náboženským sochárstvom a zobrazovaním bolestného Krista. Vytváral aj žánrové scény, ukazujúce život na dedine, napr. ženu s vedrami, kosca s kosou, mletie prostredníctvom mlynského kamenia. Neskôr sa začal venovať aj ukazovaniu krásy ženského tela.

 

Monika Florek, ktorá od roku 2003 býva na salaši v Łomnici, venuje sa ikonografii. Techniku ​​prevzala od betlehemských sestier. Umelkyňa tvorí len na objednávku, preto jej diela je ťažké niekde nájsť. Vidieť ich môžete len na stránke nadácie Nad Wyraz. Jedna ikona vzniká mesiac a obrazy maľované na skle oveľa rýchlejšie. Každý, kto má záujem naučiť sa ikonografiu, sa môže zúčastniť na tvorivých dielňach, ktoré vedie Monika Florek. Sú organizované tam, kam ju pozývajú rôzne kultúrne organizácie. 

 

Franiciszek Kurzeja je nazývaný „nestorom ľudovej hudby”. Je víťazom prestížnych ocenení ako Gloria Artis v roku 2013. V roku 2005 dostal Zlatý kríž za zásluhy a v roku 1986 cenu Oskara Kolberga. Je tiež učiteľom mnohých generácií ľudových hudobníkov. Svoje dobrodružstvo s hudbou Franciszek začal v polovici 20. rokov 20. storočia. Prvý nástroj mu vystrúhal jeho starší brat Antek. Ako 16-ročný vytvoril si vlastnú kapelu a neskôr začal hrať s kapelami „Górale Łąccy” a „Dolina Dunajca”.

 

Dorota Leśniak sa narodila 28. mája 1972 v Novom Sonči, žije na dedinke Trzetrzewina (obec Chełmiec). Je absolventkou umeleckej školy pri Bazilike sv. Małgorzaty v Novom Sonči a získala umelecké vzdelanie v pedagogickom odbore Pedagogickej univerzity v Krakove. Dorota Leśniak je autorkou obrazov a ikon, a taktiež účastníčkou mnohých výstav. Môžete ju stretnúť na outdoorových  podujatiach, na ktorých prezentuje svoje práce a niekedy tiež ukazuje, ako vznikajú. 

 

Stanisława Majda zo Świniarska vytvára dekorácie: pavúky, gule, anjeliky a veľkonočné palmy dosahujúce výšku až osem metrov, svietniky, stromčeky šťastia, svadobné ratolesti. Všetky ozdoby vyrába z hodvábneho a krepového papiera. Jej dobrodružstvo s dekoráciami sa začalo veľkonočnou palmou, ktorú pripravila na farskú súťaž v roku 1995. Kvety z krepového papiera, ktorými vyzdobila palmu, urobili veľký dojem na etnografov z Oblastného múzea v Novom Sonči. 

 

Renata Ostrowska – jej vášňou sa stala výroba prútených vecí. Do tejto činnosti prebrala lásku od svojej mamy a starky. Zo vzdelania Renata Ostrowska je predavačkou. Koše a ozdoby, ktoré vyrába, môžete vidieť na rôznych výstavách a trhoch. Umelkyňa už dlhé roky spolupracuje s Domom kultúry v Sanoku, prostredníctvom ktorého vystavuje svoje diela na veľkonočných a vianočných výstavách.

 

Anna Padoł – sochárka z Paszyna, ktorá zomrela v roku 2019. Vášeň pre ľudové umenie zdedila po mame a starom otcovi, ktorí sa venovali debnárstvu. Sochárskemu umeniu sa však naučila od svojho strýka Stanisława Poręby, ktorý jej poskytoval detailné nápovede o tom, ako si vybrať drevo, ako držať dláto a nôž, aké farby použiť. Umelkyňa si tiež sama prezerala sochy a práce, ktoré v minulosti vytvárali obyvatelia obce. 

 

Małgorzata Polańska-Kubiak je absolventkou učiteľského kolégia. Venuje sa umeleckému tkaniu, paličkovej čipke, ale aj plochej, talianskej, krížikovej výšivke a richelieu. Je dlhoročným členom Spoločnosti priateľov výtvarného umenia v Novom Sonči. Zúčastnila sa na viacerých úspešných výstavách, napr. v Ostrave v Českej republike a v Maďarsku. Niekoľkokrát do roka sa zúčastňuje na veľtrhoch ľudového umenia v Poľsku a zahraničí. Vedie tvorivé dielne z tvorenia čipky, tkania a tradičného farbenia vajíčok metódou batikovania.

 

Danuta Zając – vytvára nádherné čipky. Nie sú typické, lebo sú štrikované. To nie je ale všetko – vie aj vyšívať a pletie nádherné veci z papierového prútia. Svoje obrusy prezentovala počas výstav a trhov ľudového umenia v mnohých poľských mestách. Vďaka jej obrúskom si mnohí ľudia pripomínajú detstvo a staré domovy vyzdobené takýmito zázračnými vecami. Svoje výrobky predáva na korze v Krynici. Navštevuje ju tam množstvo turistov. Má ešte jeden koníček, ktorým je pletenie z papiera. Takto vznikajú ľahké a jemné košíky. (Klaudia Hawryłko) Fot. Sądeczanin.info

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

 

Projekt je financovaný vládami Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenskej republiky prostredníctvom grantu Medzinárodného vyšehradského fondu. Cieľom fondu je propagácia nápadov udržateľnej regionálnej spolupráce v Strednej Európe.

Autor: red
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.