Rastúci dopyt – stále vyššie ceny nehnuteľností

 Za posledný rok došlo v Kiskunhalase a jeho blízkom okolí k nárastu cien o 15-20%. To, čo doteraz stálo 18 miliónov forintov, má teraz ponukovú cenu výrazne nad 20 miliónov.

- Momentálne sa veľmi zjednávať nedá – tvrdí realitná maklérka Dr. Melinda Szollosy-Serfozo. Podľa odborníčky je dopyt po bytoch a domoch natoľko vysoký, že predávajúci zvyšujú ceny a nie sú veľmi ochotní ich znižovať. 

- Dopyt výrazne stúpil. Momentálne veľa klientov z Budapešti prejavuje záujem o tunajšie nehnuteľnosti. Všímame aj vplyv programov pre podporu rodiny, veľa ľudí sa chce presťahovať a zväčšiť svoje bydliská. Dopyt prevažuje nad ponukou, čo spôsobuje rast cien.

Podobný názor má aj Laszló Gyongyi, ktorý sa realitnému maklérstvu venuje už 31 rokov. Z jeho skúseností je tento rast nepretržitý už 5-6 rokov.

- Vždy je predpokladaná cena, ktorú chce predávajúci za nehnuteľnosť dostať. Samozrejme, ak chce každý viac, situácia sa zacyklí. Niekedy, keď je na predaj viac domov a bytov, predávajúci musí cenu znížiť, no teraz to tak nie je. Takmer nie sú žiadne byty na predaj. V prípade domov predávajúci niekedy verí, že dostane aspoň o 20% viac, ako je jeho skutočná hodnota. Samozrejme, rovnováha medzi ponukou a dopytom sa neustále mení a to ovplyvňuje situáciu na celom realitnom trhu. Zjednávať môžete, ale nemali by ste očakávať veľké zľavy.

Nárast ceny je viditeľný aj v prípade prenájmov. Pracoviská, operačný útvar policajného zboru a väznica priťahujú pracovnú silu z regiónu. Veľa ľudí nechce dochádzať do práce, preto si prenajímajú byt alebo izbu, alebo sa snažia kúpiť dom či byt bližšie k svojmu pracovisku.

Vládne programy na podporu rodiny výrazne podporili trh v komitáte. Mnohí obyvatelia by chceli využiť aj možnosti, ktoré poskytuje tzv. CSOK a Vidiecky CSOK.

- Z tohto vyplýva dopyt v oblasti najmä po 2-3-izbových domoch v normálnom stave – tvrdí Emese Varju, vedúci Centra nehnuteľnosti Bazis. 

Podľa odborníka je dopyt po nehnuteľnostiach vyžadujúcich rekonštrukciu nižší, čo vyplýva zo zvyšovania sa cien v stavebníctve.  

- Ľudia si teraz radšej kupujú o niečo drahšie nehnuteľnosti v lepšom stave, ako by sa mali pustiť do veľkých rekonštrukcií. Keď ide o byty, máme teraz investorov, ktorí sa zaujímajú o 2-3-izbové byty až do druhého, maximálne tretieho poschodia. Krátko po vypuknutí pandémie sme mali nával zákazníkov, ktorí hľadali miesto, kam sa môžu presťahovať z veľkých miest do provincií. Odvtedy je to nepretržitý proces. Mali sme veľmi veľa ľudí z hlavného mesta, ktorí mali záujem o kúpu domu so záhradou alebo letného domčeka. Počas prvej vlny epidémie takmer všetky nehnuteľnosti v cene nižšej ako 15 miliónov forintov kúpili zákazníci z veľkých miest. Pravdepodobne môžeme hľadať príčinu v lockdownoch, ktoré spôsobila prvá vlna, lebo sa ľudia, ktorí majú 2-3 deti, cítili v panelákoch ako zamknutí. Ako plán B kupovali nehnuteľnosť, ktorá by sa mohla stať útočiskom v prípade opätovných obmedzení.

Na vidieku kúpite dom v dobrom stave oveľa lacnejšie ako, napríklad, v Kiskunhalase. Vyzerá to viac menej tak, že v menšej obci, akou je napr. Balotashallas, sa dá kúpiť usporiadaný rodinný dom v dobrom stave za 13-14 miliónov forintov a za rovnaké peniaze v Kiskunhalase dostanete dom starého typu v stave vyžadujúcom veľkú rekonštrukciu a ani nie v obľúbenej štvrti. 

Asi 60-70% transakcií sa realizuje formou úveru, veľa ľudí využíva štátne formy vladnej podpory. V časoch pandémie je oveľa viac záujemcov kupujúcich nehnuteľnosť v hotovosti ako predtým.

V komitáte Bacs-Kiskun sú charakteristické pozemky so sídliskovými budovami na rozsiahlych pozemkoch – po takýchto nehnuteľnostiach bol v posledných rokoch dopyt. Mnohí Budapešťania sa sem prisťahovali, aby mohli bývať vo svojom hospodárstve v tichu a pokoji, ďaleko od mestského ruchu.

V regióne sa prejavuje efekt zvýšeného toku pracovnej sily spojený s výstavbou železničnej trate Budapešť – Belehrad a vznikom logistických centier s novými pracovnými miestami. V Kiskunhalase sa začalo rozširovanie liečivých kúpeľov „Csipke“, čo bude mať za následok zvýšenie turistického ruchu. Sú už príklady kúpy nehnuteľnosti s investičným zámerom a účelom ich potom využiť ako miesto pre ubytovanie. Pritom sa počíta s veľkým počtom návštevníkov.

Foto-text: Bakos Laszló

Fotografie: Gyongyi Laszló, Dr. Melinda Szollosy-Serfozo

Fotografia: Emese Varju, zdroj: Centrum nehnuteľností Bazis   

 

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

 

Projekt je financovaný vládami Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenskej republiky prostredníctvom grantu Medzinárodného vyšehradského fondu. Cieľom fondu je propagácia nápadov udržateľnej regionálnej spolupráce v Strednej Európe.

 
Autor: red
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.