Nie je náhodou, že sa Kiskunhalas nazýva mestom čipky a športu. Voľný čas tu môžete tráviť užitočne a aktívne v rámci viac ako 20 združení. Charakteristickou črtou mesta je stále živo zastúpený rekreačný šport popri profesionálnom športe. Mesto je centrom okresu, je preto považované aj za centrum športu.

Tradície

História športových klubov v meste siaha sto rokov dozadu. Futbalový klub Kiskunhalas bol založený pred 120 rokmi a jeho prínosom pre národný šport sú národní reprezentanti – Géza Henni a Dezső Bundzsák. Taktiež prvopočiatky mužskej a ženskej hádzanej, atletiky a gymnastiky siahajú do začiatku minulého storočia. Halasi Box Club tento rok oslavuje 75 narodeniny. V jazdectve sa za medzník považuje založenie klubu Határőr Dózsa 1. januára 1953.

Olympionici

Mnohí naši športovci mali tú česť reprezentovať svoju krajinu a svoje mesto v národných farbách na olympijských hrách. Najväčším počtom výkonov sa môžu pochváliť jazdci. István Suti, János Krizsán, József Varró, Attila Sós a Pál Tuska mali možnosť zažiť olympijské zážitky. Gyula Paczolay bol rozhodcom v gymnastike na olympiáde v Soule. Na hrách v Sydney v roku 2000 boli rozhodcami v hádzanej Jeno Klúcsó a Tivadar Lekrinszki, čo je o to dôležitejšie, že boli poslednými reprezentantmi Maďarska ako rozhodcovia tohto športu na Olympijských hrách. Krisztina Váradi získala striebornú medailu v hode diskom na Olympijských hrách mládeže.

Úspechy v mnohých vekových skupinách

S menami pretekárov z Kiskunhalasu a regiónu sa môžeme stretnúť vo výsledkových listinách majstrovstiev sveta a Európy. Plavkyňa Janka Juhász a hádzanárka Melinda Pastrovics sú striebornými medailistkami na juniorských majstrovstvách sveta. Víťazmi majstrovstiev kontinentu sú karatista Zoltán Horváth a motocyklista Alen Györfi. Na majstrovstvách Európy mládeže na prvom mieste bol gymnasta Csaba Hegyes, medzi plavkyňami – Janka Juhász a Adél Juhász. V kategórii mládeže sa jediný titul v histórii maďarského jazdectva spája s menom Virág Weinhardt. Vek v športe nehrá žiadnu rolu. Športovci z Kiskunhalas boli úspešní aj v kategóriách senior a masters. Somlai Gábor je seniorským majstrom sveta a Európy v plávaní, podobne ako Dr. Attila Jeremiás v atletike. Majstrami sveta v súťaži lekárov sú Dr. Attila Jeremiás a Dr. Antal Bácsalmási. Na svetovej olympiáde v zdravotníctve prvé miesto získal aj Sándor Kuti.

Šport s ambíciami

Športovci z Kiskunhalasu dosahujú skvelé výsledky aj v neolympijských športoch. Gábor Döme je členom národného tímu rybárov, individuálne majstrom sveta z roku 2019, ako kapitán tímu bol víťazom v roku 2021. V disciplíne kettlebell sa hráči Hard Work Crosstraining – Szilvia Baka, Gabriela Borbás, Péter Gal a László Suhajda úspešne zúčastnili majstrovstiev sveta a kontinentu. Rozvíjajúca sa disciplína crossminton tiež má zástupcov stále dosahujúcich čoraz väčšie úspechy. Príkladom je Vivien Rácz-Fodor, ktorá získala titul majsterky sveta ako 13-ročné dievča. Medzi seniormi bola zlatou medailistkou Benőné Modok. Združenie Halas Fitness je priekopníkom, keď ide o túto športovú disciplínu v Maďarsku. Prvý národný šampionát sa konal v Kiskunhalase 10. marca 1997. Klub má dôvod byť na seba hrdý. Zlatú medailu na majstrovstvách Európy získala Ágota Angeli a tím v zložení Lény Miskei, Lotti Miskei, Zsoófi Gyenizse a Csenge Suhajdy víťazil v Európskej lige.

Zariadenia, programy

Pre dobré výsledky sú potrebné aj kvalitné zariadenia. Športové centrum Dezső Bundzsáka je domovom zástupcov mnohých športových disciplín. Športová hala Dékáni umožňuje organizovanie väčších podujatí a zápasov. Jazdecký park Józsefa Hirlinga je jedným z najlepších jazdeckých objektov v krajine. Amatéri rekreačných športov majú k dispozícii dva vonkajšie fitness parky. Mestský kalendár športových podujatí je naozaj rozsiahly. V meste sú každoročne organizované významné udalosti v študentských športoch s dlhoročnou tradíciou. Vo februári športovci a fanúšikovia už štyri desaťročia prichádzajú na Pohár Rákocziho, v marci na Pohár Bibó (predtým Pohár Szilády), teda Medzinárodný turnaj stredných škôl v hádzanej. V májovom kalendári máme Festival Streetballu Szilády. Náš medzinárodný boxerský turnaj o Pohár partnerských miest, ktorý organizuje Halasi Box Club, má 21-ročnú históriu. Zúčastňujú sa na ňom boxeri zo Slovenska a Poľska – z nášho partnerského mesta Nový Sonč. V kalendári každého nášho športovca je zlatými písmenami označený deň, kedy mesto oceňuje najlepších športovcov, trénerov a ľudí, ktorí šport podporujú. Festival Športu a nasledujúci po ňom Športový ples sa už roky teší neutíchajúcej popularite.

Levente Jáger

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt je financovaný vládami Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenskej republiky prostredníctvom grantu Medzinárodného vyšehradského fondu. Cieľom fondu je propagácia nápadov udržateľnej regionálnej spolupráce v Strednej Európe.