Špičkové lokality v sondeckom regióne. Celé Poľsko ich obľubuje

 Aký je sondecký región? Jeho malebná krajina s nádhernými horami, krásnymi údoliami s meandrovými riekami a úžasnými výhľadmi je obdivuhodná. Je to turistický raj na zemi. Práve tu nájdete 10 top lokalít, ktoré obdivuje cele Poľsko.

Údolie Dunajca a Popradu

Cez rozsiahlu Sondeckú kotlinu, ktorá sa nachádza v úpätí pohorí Radziejowa a Jaworzyna, pretekajú dve najväčšie rieky v regióne – Dunajec a Poprad, ktoré sa navzájom spájajú neďaleko Nového Sonča. Ich rýchly prúd sa malebne kľukatí údoliami a povzbudzuje tých odvážnejších, aby ho prešli na kanoe. Menej skúsení turisti môžu využiť splavy na pltiach alebo pontónoch.

Rožnovské jazero

Je to ozajstný raj pre tých, ktorí radi trávia čas aktívne. Okolo jazera sú výborné podmienky pre rôzne formy turistiky, športu a rekreácie. Sú to okrem iného miesta na kúpanie, pláže, prístavy, požičovňa vodných zariadení a výlety loďou. Okolo jazera sa tiež vijú čarovné turistické a cyklistické chodníky.

Muszyńská záhrada zmyslov

Je to fantastický zelený komplex, rozdelený do niekoľkých zón: zvukov, vôní, chutí, hmatu, zraku a zdravia. Rastliny v každej zóne sú vybrané tak, aby stimulovali zmysly. V zóne zvukov je žurčiaci potok, v zóne chuti rastú lesné jahody. V zóne vôní môžete rozotrieť prstami a vdychovať vôňu rôznych rastlín a bylín.

Chodníky Sondeckých Beskýd

Najväčším bohatstvom sondeckého regiónu je stále jedinečná krajina a človekom nedotknutá príroda. Cez Sondecké Beskydy vedú stovky kilometrov horských turistických chodníkov, ktorej najmalebnejšia časť sa nachádza v Popradskej krajinnej oblasti. Podľa skúsených turistov sú hory najkrajšie na jeseň a na jar.

Minerálne vody

Do sondeckého regiónu prichádzajú ľudia aj za zdravím, pretože sa tu nachádza množstvo minerálnych vôd a kúpeľov. Mimoriadne lákavým miestom na relax a liečbu je dnes Krynica, ktorá sa v posledných rokoch snaží vhodne spojiť hodnoty tradičných kúpeľov a moderného rezortu. Vďaka tomu láka davy turistov túžiacich po oddychu a dobrej zábave.

Mofeta. Vulkanický dych zeme

Vyčnievajúce zo zeme betónové kruhy, dýchajúce oxidom uhličitým, lákajú do Tyliczu davy turistov. V Jastrzębiku môžete pocítiť a uvidieť výdych z hlbín Zeme. Mofeta, čiže miesto prírodného výronu oxidu uhličitého, zurčí v lese, ktorý obklopuje turistickú dedinku. Je trochu studená, keďže má menej ako sto stupňov Celzia a obsahuje najmä oxid uhličitý. Mofeta, ktorá je v Jastrzębiku, nachádza sa na dne Złockého Potoka, a preto zurčí vo vode

História mofety je obdivuhodná. Vracia nás späť do éry pretekov veľmocí v dobývaní vesmíru. Vznikla na prelome 50. a 60. rokov minulého storočia ako miesto chovu rias, ktoré teoreticky mali byť určené na krmivo pre zvieratá. Oxid uhličitý urýchľuje totiž rasť rias. Vraj sa tu robil výskum výroby látky, ktorá mala slúžiť ako potrava pre kozmonautov!

Wola Krogulecka

Je to malá obec vzdialená sedem kilometrov od Starého Sonča. Práve tu sa nachádza vyhliadková plošina v tvare slimáka. Táto nezvyčajná turistická atrakcia poskytuje pokojnú desaťminútovú prechádzku pre každého. Pohľad zhora je neopísateľný.

Nádherná prechádzka korunami stromov

Na mape atrakcií regiónu Nový Sonč výnimočná je aj asi päťdesiatmetrová vyhliadková veža, ktorá sa nachádza na vrchu Drabiakówka. Je to krásna, najvyššia stavba tohto typu v Poľsku, ktorá je zavesená v korunách stromov. Celkovo trasy veže sú dlhé viac ako kilometer. (S.S.) fot. z archívu portálu „Sądeczanin.info”

 

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

 

Projekt je financovaný vládami Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenskej republiky prostredníctvom grantu Medzinárodného vyšehradského fondu. Cieľom fondu je propagácia nápadov udržateľnej regionálnej spolupráce v Strednej Európe.   

Autor: red
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.