Dukelský beh mieru volá nových bežcov

 4. september 2022. To je dátum tohtoročného Dukelského behu mieru. Ide o najstaršie športové podujatie v regióne. Aká je však jeho história? 

 

5. októbra 1958 zaznel na vojenskom cintoríne na Dukle výstrel, ktorý odštartoval dnes už legendárny Dukelský beh mieru. 19 kilometrov, vzdialenosť, ktorá sa dá dnes zdolať za necelé dve hodiny... Tým, ktorí nám mier v rokoch 1944 a 1945 priniesli zdolanie tejto krvavej trasy trvalo od októbra do januara. Od začiatku Karpatsko-duklianskej operácie na Dukle v októbri až do januára, kedy bol Svidník oslobodené. Mier v názve nášho behu nie je preto frázou. Stál veľa ľudských obetí a je našou zodpovednosťou, aby sme ho uchránili.

 

V prvých ročníkoch štartovali samé bežecké esá – výkonnostní bežci, ba až štátni reprezentanti, masovosť nebola v kurze, do Svidníka prichádzalo osem (v r. 1965) až 36 (v r. 1970) vytrvalcov. Bežci dosahovali časy od 1:03:55 hod. (Kánya r. 1964) po približne 1:20:00 hod. V tom čase reprezentoval náš región len príslušník TJ Červená hviezda v Bardejove Andrej Barilla, rodák z Vyšného Orlíka, v 5. ročníku DBM obsadil časom 1:18:52 hod. 14. miesto.

 

Začiatkom sedemdesiatych rokoch sa začali osmeľovať ďalší bežci z osamostatneného okresu Svidník, prvým bol Stročínčan Milan Vančišin, ktorý v svojich najlepších rokoch dosahoval časy v rozpätí od 1:06:53 hod. po 1:10:00 hod., potom nasledovali ďalší a ďalší. V osemdesiatych rokoch došlo k bežeckému boomu, rekordná účasť bola v 25. ročníku (r. 1984), keď sa na štart postavilo 160 borcov, z toho bolo z okresu Svidník (vrátane súčasného okresu Stropkov) 40.

Náš Dukelský beh mieru sa koná každoročne v prvú septembrovú nedeľu, z poľutovaniahodných politicko-spoločenských dôvodov sa neuskutočnil v rokoch 1968 a 1969. Trasa behu sa skracovala s úpravami cesty 1. triedy z pôvodných 21 km na súčasných cca 19 km. K rozhodujúcemu skráteniu došlo v dôsledku zmeny cieľa z odľahlého futbalového štadióna do centra mesta v 52. ročníku DBM (r. 2011).

 

Doterajšia história behu zaznamenala víťazov, ktorých mená boli svojho času slávne. Za všetkých spomeňme Košičanov Svitaniča, Kanyu, Višnického a Poláka, Piešťanca Javorku, Čechov Česala, Cibocha, Podmolíka a Mládka, Nemca Grossmüllera, poľského olympionika Orzela, Bardejovčanov Jakubašeka a Sahajdu a tiež našich Petnuchovú (Vančišinovú), Hanika... Načim vzdať hold zvlášť víťazovi z roku 1982 (23. ročník) Košičanovi Františkovi Vyšnickému, ktorý klasickú vzdialenosť z priesmyku na tunajší štadión zabehol za 0:59:07 hod., čím vytvoril traťový rekord, ktorý už nikto nikdy neprekoná... Na skrátenej trati bol zatiaľ najrýchlejší Lajos Berec z Maďarska, ktorý v 53. ročníku behu časom 58:22 minút vytvoril základný rekord novodobého Dukelského behu mieru.

 

Zmena cieľa priniesla so sebou ďalšie novinky, programovou súčasťou 52. ročníka DBM sa stal Malý beh zdravia pre deti, rodičov i celé rodiny na jeden kilometer. O rok neskôr pridali organizátori z tunajšieho magistrátu do športového programu DBM aj Veľký beh zdravia z rázcestia pred Údolím smrti do Svidníka (6,5 km). Jubilejným 60. ročníkom bol Dukelský beh mieru obohatený o ďalšie dve kategórie a to Preteky lezúňov, určené pre deti do jedného roka,  a In-line preteky na kolieskových korčuliach, trať Svidník- rázcestie pred Údolím smrti - Svidník.

 

Andrej Dudáš

 

ZDROJ FOTO: svidnik.sk

 

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

 

 Projekt je financovaný vládami Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenskej republiky prostredníctvom grantu Medzinárodného vyšehradského fondu. Cieľom fondu je propagácia nápadov udržateľnej regionálnej spolupráce v Strednej Európe. 

Autor: red
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.