Giraltovčan Michal Foltín so svojou skupinou zaujali Kandráča!

Skupina Basawell, kde hrá aj talentovaný Giraltovčan Michal, nedávno vydala nové CD, na ktorom nájdete aj hity s Kandráčom či Poráčovou.

Prešovskú kapelu Basawell tvoria mladí muzikanti, ktorí hrajú ľudovú hudbu s popovými prvkami. Neodmysliteľnou súčasťou, violistom skupiny, je folklorista z Giraltoviec Michal Foltín. Mladý hudobník sa momentálne živí aj kuriér, ktorý rozváža ľuďom ovocie a zeleninu. Nový album folklórnej skupiny Basawell, ktorú ste v minulosti poznali ako Ľudovú hudbu Františka Pavúka, vyšiel nedávno pod názvom „Bez muziky bieda..." Veľký úspech im nedávno priniesol klip Lipka, v ktorom si zahrali a zaspievali s muzikantom, zabávačom  a moderátorom Ondrejom Kandráčom. „Na našom debutovom CD sa nám nepracovalo jednoducho, práve pre Covid. Už dlhšie sme však chceli nahrať debutový album. A našťastie sa podarilo. Veľká podpora prišla od našich sponzorov, Stana Baláža a jeho štúdia, ktorý nám vždy vyšiel v ústrety. Klip vznikol veľmi jednoducho, prvotná iniciatíva prišla práve od neho. Všetko oblo výborne nacvičené a prebiehalo to rýchlo,“ prezradil Giraltovčan Michal Foltín. Predtým boli pozvaní do jojkárskej relácie Dobré Ráno, ale pre situáciu, ktorá postihla celé Slovensko, sa pozvanie  zrušilo. Ondrej im potom zavolal so slovami: „ Chlapci, chcem vám pomôcť a poďme spraviť nejaký projekt.“ A tak vznikla skladba Lipka, ku ktorej zakrátko nakrútili videoklip v areáli kaštieľa Fričovce, inšpirovali sa melódiou poľskej skladby. 

ÚSPECH LIPKY

Kandráč si tvorbu mladých muzikantov pochvaľuje. „Rád som prijal pozvanie na hosťovanie v skladbe Lipka kapely Basawell. Ide o partiu vynikajúcich mladých muzikantov. Je mi cťou, že im môžem pomôcť pri ich hudobnom rozbehu a samozrejme držím palce, nech sa im v budúcnosti darí,“ vyjadril sa na adresu skupiny a ich spoločnej spolupráce Kandráč na Facebooku. Ich album sa im už podarilo i trochu spropagovať. Na ich CD nosiči si môžete vypočuť aj známu speváčku Annu Poráčovú. „Spieva krásny blok piesní. Veľmi jej ďakujeme za spoluprácu a ochotu.“ Kapela už má okrem Kandráča za sebou spoluprácu i s umelcami ako Mafia Corner či Marián Čekovský.

TERAZ KANDRÁČ, PREDTÝM MAFIA CORNER

Okrem spomínanej spolupráce so známymi umelcami sa mali možnosť objaviť už aj v klipe so spevákom Michalom z Mafia Corner. „S kapelkou Basawell sme pripravili klip - tancovačku Oči, oči, čierne oči. Sú to pesničky, ktoré určite každý dobre pozná. Bavte sa a tancujte,“ uviedol „Mafia Corner“, teda Prešovčan Michal Marušin alias Miker na sociálnej sieti v čase, keď vznikol ich spoločný hit. „Pieseň je o tom, ako sme meškali domov na obed, lebo sa nám pokazila dodávka, tak sme si stopli auto a prišli neskoro. Ženy sa na nás kvôli tomu nahnevali, až to presiahlo limit a nastala tá vojna s jedlom.  Kuriózne pritom je, že bolo po záruke, ak by si niekto myslel, že plytváme jedlom. Natáčanie  bola jedna veľká sranda, fakt sme sa veľa nasmiali a celé to bolo groteskné,“ spomína si na natáčanie Michal Foltín.

V ČASE PANDÉMIE IM CHÝBA KONTAKT S PUBLIKOM

Zoskupenie hráva na koncertoch, svadbách, jubileách, ,zábavách, firemných akciách, stužkových slávnostiach. Zaujímali sme sa, ako kapelu ovplyvňuje pandémia a čo ich najbližšie čaká. „V tejto náročnej dobe sa nám ťažko plánujú veci, ktoré by sme radi zrealizovali.  Brzdia nás totiž „nariadenia z hora“. Pandémia nás úplne odstavila od našich priaznivcov. Mne osobne najviac chýba kontakt s nimi, napr.  atmosféra na svadbách alebo koncertoch, ale hlavne spojenie a  podpora zo strany fanúšikov. Taktiež pocit, keď sa ľudia bavia na našej tvorbe a piesňach,“ tvrdí Mišo.  Ich odozva a pekné slovo spojené so smiechom im podľa neho vždy vyčaria úsmev na tvári. „Hlavne nás teší, ak sa k nám pripoja so spevom. Neviem sa dočkať, kedy budeme zasa všetci spolu hrať. Hrať pre ľudí, zabávať ich a prinášať im radosť do sŕdc,“dodáva Michal Foltín. (mc)

 


Autor: redakcia

Tento članok bol vytačený z portálu Týždenníka Dukla, Centrálna 812/11, 089 01 Svidník, tel/fax: +421 54 7881741, mob 24hod: +421 911 665 600, redakcia@e-dukla.sk, www.e-dukla.sk