Dôchodkyňa z okresu vyrobila veľkonočné vázy z nemocničných infúzií!

V meste Svidník aj v okrese je viacero talentovaných a aktívnych seniorov. Dôkazom sú aj výtvory 72-ročnej Ireny Vasilišinovej z Giraltoviec. Jej šikovné ruky už vďaka papierovej technike zhotovili stovky prác. Okrem iného aj vázičky z infúznych sklíčok či kvetináč z wc misy.

Láska k tvorbe sa u Giraltovčanky Irenky zrodila už v mladosti, keď ju začalo baviť háčkovanie či štrikovanie. „Potom som začínala mať vzťah k aranžovaniu kvetov a v giraltovskom stacionári som sa dostala k servítkovej technike, ktorá má veľmi chytila. Využívam ju pri rozličných príležitostiach, či už sú to sviatky, jubileá alebo iné udalosti,“ povedala Irena. Vďaka nej zhotovuje unikátne „darčeky“ pre svoju rodinu, priateľov, blízkych, či ako ďakovné. „Vyrobím si ich sama, skoro všetko rozdám, viem, že im to spraví radosť.“ babička piatich vnúčat. Zhotovenie výrobku si podľa jej slov vyžaduje veľa času,veľkú dávku trpezlivosti a „zlaté“ ruky.

MATERIÁLOM JE „ODPAD“ A SKLO

Babička piatich vnúčat sklenené nádoby od káv či výživ nevyhadzuje do koša. Keď sa raz ocitla v nemocnici, priniesla si odtiaľ domov aj „suvenír“ v podobe skiel z infúznych roztokov. „Každý materiál, ktorý nájdem, zužitkujem. Niektoré odpady nepovažujem za zbytočnosti a namiesto koša skončia u mňa na poličke. Všetko, čo sa mi pri tvorbe zíde a čo iní považujú za odpad, nevyhadzujem, ale odložím, lebo z toho niečo vyrobím,“ prezradila

šarmantná dáma, ktoré z nich vyrobila nádherné nádoby na kvety a dekorácie. Pri výrobe teda používa prázdne nádoby, fľaše, sklá i plechové dózy. Zhotovuje vázy, šperkovničky, nádoby na perá, stojany na servítky, podpivníky, vence, dekorácie, škatule na fotky, pred veľkonočnými sviatkami servítkuje aj vajíčka či košíčky. Za ten čas už stihla vytvoriť stovky zaujímavých výrobkov, z ktorých je každý iný a unikátny. Okrem toho, že ich má v byte všade naokolo, má niektoré väčšie výtvory vystavené pri svojej chatke, kde chodieva relaxovať. Má tam napríklad aj veľký kvetináč, ktorý vznikol z odhodenej záchodovej misy. (mc)


Autor: redakcia

Tento članok bol vytačený z portálu Týždenníka Dukla, Centrálna 812/11, 089 01 Svidník, tel/fax: +421 54 7881741, mob 24hod: +421 911 665 600, redakcia@e-dukla.sk, www.e-dukla.sk