KLIEŠŤOVÁ SEZÓNA V PLNOM PRÚDE ČO JE PIJAK LUŽNÝ?

O tom, že kliešte sú nebezpečné pre ľudí vie asi každý, avšak rovnako nebezpečné sú kliešte aj pre našich štvornohých priateľov. V prvom rade treba povedať, že samotný kliešť, nie je nebezpečný, ale ochorenie ktoré môže preniesť na zviera. Najviac ohrozujúce a v posledných rokoch prízvukované ochorenie psov je babezióza. Prvé prípady s fatálnym priebehom u psov boli zaznamenané v rokoch 2001 a 2002. Dovtedy neznáma príčina, začala spôsobovať u psov príznaky, s ktorými nemal skúsenosti žiaden veterinár.

Táto choroba sa popisovala u nás v päťdesiatych rokoch minulého storočia ako „krvomočenie“ u hovädzieho dobytka a u psov bola opísaná iba v knihách a vyskytovala sa v subtropických štátoch.

Prečo?

„Za jej vektora - prenášača bol označený kliešť Dermacentor reticulatus (Pijak lužný), ktorý sa nikdy predtým nevyskytoval v našich zemepisných šírkach.

Ako to?

Odpoveďou je globálne otepľovanie. Od začiatku tohto storočia sa tento kliešť pomaly rozšíril po celom Slovensku a v súčasnosti ho nájdeme aj v Tatranských dolinách. Práve Dermacentor, prenáša tohto intraerytrocytárneho (žijúceho vnútri červených krviniek) parazita. Ide o Babesia canis alebo aj Babesia gibsoni. Teraz si mnohí z nás uvedomia, aká je tá mrcha malá, keď dokáže vojsť do červenej krvinky. Babézie sa v červenej krvinke rozmnožia a tá potom praská. Vzniká hemolytická anémia,“ vysvetlil veterinár Peter Les s tým, že prvým príznakom tohto ochorenia u psa je vysoká horúčka, nad 40°C, malátnosť, neochota k pohybu a moč sfarbený na hnedo. Inkubačná doba, tzn. Čas od prisatia sa kliešťa po prejav choroby, je 7 až 21 dní.

Takže, ak mal Váš pes kliešťa, je potrebné venovať mu zvýšenú pozornosť. Vo vyššom štádiu ochorenia sú psy prinesené na ambulanciu už iba ležiace s ikterickými (žltými) sliznicami, so zvracaním, hnačkou a zlyhaním pečene a obličiek. Žiaľ v takéto prípady už často nezachráni ani transfúzia krvi od iného psa a končia fatálne,“ upozornil.

Ako ďalej uviedol, kliešte sú v súčasných teplých rokoch aktívne už takmer celý rok a nie je raritou nájsť kliešťa na psovi aj v decembri. No najviac výskytov babeziózy zaznamenávame v okresoch Svidník a Stropkov v jarných mesiacoch od marca do mája. Proti babezióze neexistuje vakcína. „Ochorenie nie je nebezpečné pre človeka, Babesia je druhovo špecifická. Taktiež nespomínam mačky, pretože u mačiek nebola babezióza na Slovensku zatiaľ zaznamenaná,“ prezradil.

ČO ROBIŤ AK NÁJDEME NA PSOVI KLIEŠŤA? AKÉ ĎALŠIE NEBEZPEČENSTVO ČÍHA NA NAŠICH ŠTVORNOHÝCH MILÁČIKOV?

„Ihneď ho vytiahnuť. Je jedno ako, proste sa ho zbaviť. Čím kratšie bude prisatý na psovi, tým je menšia šanca infekcie,“ radí P. Les.

Ďalším ochorením na ktoré sa majitelia často pýtajú je Lymská borelióza. „Toto bakteriálne ochorenie nie je u psov tak časté ako babezióza. Ja osobne som sa s boreliózou u psa nestretol. U psa prebieha často bez zjavných klinických príznakov a dá sa dokázať len prítomnosťou protilátok v sére. Príznaky sa môžu objaviť až o 2 až 5 mesiacov po prisatí kliešťa. Hlavné sú bolestivosť, opuchy a zápaly kĺbov so striedavým krívaním. Proti Borelióze u psov existuje vakcinácia, ktorá sa odporúča v oblastiach výskytu tohto ochorenia,“ priblížil.

ANTIBIOTIKÁM ČI INFÚZIAM SA NIE VĎZY DOKÁŽEME VYHNÚŤ

Tretím občas zaznamenaným ochorením, ktoré prenášajú kliešte v našom regióne je Anaplazmóza. „Klinické príznaky pri anaplazmóze sú nešpecifické a tiež si neporadíme bez odberu krvi. Je to apatia ,horúčka, zvracanie, krívanie, opuchy lymfatických uzlína mnoho ďalších. Pôvodcom je Anaplasma phagocytophillum a Anaplasma platys. Je to takisto krvný parazit ako spomínaná Babesia. Anaplazmózu vieme liečiť účinnými antibiotikami a podávaním infúzií, podľa stavu pacienta,“ ozrejmil a dodal:

„Čo sa týka ostatných ektoparazitov (vonkajších parazitov) psov a mačiek, na ambulancii aj mimo nej sa stretávam s blchami. Blche je jedno či sa napije krvi psa, mačky alebo majiteľa. Blcha nemá kalendár a nevie, či je máj alebo december, stretávame sa s ňou celoročne. Vo všetkých vyššie spomínaných prípadoch platí že prevencia je jednoduchšia a lacnejšia ako terapia,“ zdôraznil v závere a dodal:

„Preto u psov a mačiek používame účinné antiparazitárne prípravky a to: Spot on prípravky (kvapkanie na kožu zvieraťa každý mesiac), tablety ( jedna tableta podľa hmotnosti zvieraťa s účinnosťou 6 alebo 12 týždňov) alebo obojky s rôzne dlhým účinkom. Vakcína proti kliešťom a blchám neexistuje. Aký prípravok použijeme je na majiteľovi.“

-fec-

Foto: MVDr. Peter Les


Autor: redakcia

Tento članok bol vytačený z portálu Týždenníka Dukla, Centrálna 812/11, 089 01 Svidník, tel/fax: +421 54 7881741, mob 24hod: +421 911 665 600, redakcia@e-dukla.sk, www.e-dukla.sk