Prešovské kardiocentrum pomocou mobilnej aplikácie spolupracuje pri diagnostike infarktu priamo v teréne

Pre pacienta s infarktom myokardu je rýchly liečebný zásah nevyhnutný. Osobitne to platí pre infarkt myokar­du, spôsobený náhlym upchatím srdcovej tepny (STEMI). V takom prípade je dôležité nielen to, aby sanitka so záchranármi prišla čo najskôr, ale aj to, aby bol pacient prepravený do špecializovaného kardiocentra. Štatistiky ukazujú, že 30 až 40 % pacientov tento zákrok nestihne v optimálnom čase. Až polovica pacientov totiž ne­prichádza do kardiocentier priamo, ale až ako sekundárny transport. Hlav­nou príčinou je neistota v EKG diagnostike záchranármi priamo v teréne a potvrdzovanie EKG diagnózy infarktu v lokálnych nemocniciach. Tieto časové straty môžu byť pre pacienta osudné, pričom nie sú len slovenským, ale celosvetovým problémom. Vedúci lekár intervenčnej kardiológie Kar­diocentra FNsP J. A. Reimana Prešov doc. MUDr. Martin Studenčan, PhD. premýšľal, ako získať stratený čas a v spolupráci s agentúrou Wolftown vyvinul mobilnú aplikáciu STEMI.

 

Aplikácia nie je určená pre širokú laickú ve­rejnosť, ale patrí výlučne do mobilného tele­fónu záchranára v teréne na jednej strane a le­kára - kardiológa v cieľovom kardiocentre na strane druhej. Aplikácia umožňuje okamžitú hlasovú aj obrazovú konzultáciu EKG medzi nimi. Po potvrdení diagnózy infarktu je paci­ent okamžite bez časových strát transportova­ný priamo na katetrizačnú sálu kardiocentra, kde následne podstúpi špeciálny zákrok – koronárnu angioplastiku. Vedúci lekár inter­venčnej kardiológie prešovského kardiocen­tra Martin Studenčan, ktorý zároveň pôsobí ako predseda pracovnej skupiny pre akútnu kardiológiu Slovenskej kardiologickej spo­ločnosti, sa domnieva, že pomocou tejto apli­kácie je možné znížiť aj percento tzv. odvrá­titeľných úmrtí. Táto téma je aktuálna aj pre MZ SR, kde sa uvažuje o vytvorení osobitnej pracovnej skupiny pre jej podrobnú analýzu a riešenie.

Mobilná aplikácia STEMI:

● zvyšuje podiel primárnych transportov do kardiocentra

● zníži podiel falošných aktivácií invazívne­ho tímu

● šetrí kilometre a zvyšuje dostupnosť zá­chranárov pre ďalšie prípady

● umožňuje kardiocentru sledovať polohu a dojazd sanitky a tým optimalizovať prácu svojho intervenčného tímu

● skracuje celkový ischemický čas pacientov s infarktom myokardu

Mobilná aplikácia STEMI umožňuje gra­fickú aj zvukovú notifikáciu o doručení EKG; priebežne aktualizuje informáciu pre záchranára aj pre kardiocentrum o vzdiale­nosti sanitky od kardiocentra aj o predpo­kladanom čase dojazdu; aktualizuje infor­máciu pre kardiocentrum o polohe sanitky v teréne.

Kardiocentrum FNsP J. A. Reimana Prešov poskytuje v ambulantnej starostlivosti dia­gnostiku a dispenzarizáciu závažných vrode­ných a získaných ochorení srdca a veľkých ciev a ich liečbu v spolupráci s ďalšími od­bornými ambulanciami a oddeleniami FNsP. V ústavnej starostlivosti zabezpečuje nein­vazívnu a invazívnu diagnostiku a liečbu kardiovaskulárnych chorôb. Naše kardiocen­trum už tretí rok zabezpečuje nepretržitú na­jmodernejšiu tzv. katétrovú liečbu akútneho infarktu myokardu pre všetkých pacientov z Prešova a Prešovského kraja. Takáto liečba, jej väčšia dostupnosť a včasnosť zásadným spôsobom znižuje výskyt komplikácií infark­tu, čím sa zvyšuje šanca pacientov na preži­tie. Teší nás skutočnosť, že práve z našich radov prichádzajú celoslovenské novinky aj v podobe mobilných aplikácií, ktoré sa po­dieľajú na záchrane života.

Prešovské kardiocentrum zabezpečuje vo svojom spádovom území implantáciu trva­lých kardiostimulátorov. Podieľa sa na ve­deckovýskumnej činnosti a výchove pracov­níkov. V tejto oblasti spolupracuje s ďalšími nemocnicami, zdravotníckymi a vedeckými inštitúciami doma i v zahraničí. Poskytuje komplexnú starostlivosť o pacientov so srd­covým ochorením, ako v rámci diagnostiky, tak i širokú škálu liečebných výkonov. Celým radom aktivít sa radí medzi popredné kardio­logické pracoviská v SR. Katétrový spôsob diagnostiky a liečby infarktu myokardu v prešovskom kardiocentre, vrátane akútneho riešenia STEMI, je rovnocenný s možnosťa­mi nielen ostatných 5 slovenských intervenč­ných kardiocentier, ale zodpovedá aj moder­ným celosvetovým trendom v intervenčnej kardiológii. Celkový počet invazívnych výkonov v prešovskom kardiocentre je cca 2500 ročne, z toho prípady STEMI predsta­vujú okolo 600 ročne so stúpajúcim trendom.

(Renáta Cenková, hovorkyňa FNsP J. A. Reimana Prešov)


Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.